» عرقیات سنتی بهتر است یا صنعتی؟

عرقیات سنتی بهتر است یا صنعتی؟

امروزه با توجه به تنوع در عرقیات گیاهی، این نوشیدنی ها بسیار پر طرفدار و پرمصرف شده است. عرقیات گیاهی در انواع مصارف طبی و دارویی مصرف می شوند و دارای خواص بسیار فراوانی هستند.
برخی از عرقیات گیاهی دارای رایحه های مطبوع هستند و می توانند به عنوان یک داروی گیاهی برای آرامش اعصاب استفاده شوند .
هر یک از عصاره های گیاهی دارای خواص و فواید منحصر به فردی می باشند و می توانند به عنوان داروی بدون عوارض جانبی مصرف شوند.
عرقیات گیاهی در دو نوع عرقیات سنتی و عرقیات صنعتی تولید و عرضه می شوند و شامل انواع: گلاب، عرق نعناع، عرق بید مشک، عرق بهار نارنج، عرق کاسنی، عرق آویشن، عرق شاهتره، عرق خارشتر، عرق اسطوخودوس، عرق اکالیپتوس، عرق بابونه، عرق بادرنجبویه، عرق بادیان، عرق برگ زیتون، عرق برگ گردو، عرق بومادران، عرق چهل گیاه، عرق خارخاسک، عرق دارچین، عرق رازیانه، عرق زنجبیل، عرق زیره، عرق شوید، عرق شیرین بیان، عرق گل گاوزبان، عرق گزنه، عرق گشنیز، عرق هل و... می باشند.

خواص عرقیات گیاهی
خاصیت ضد درد، ضد میکروبی، ضد انگلی، ضد قارچی و انتی اکسیدانی از معمولی ترین خواص عرقیات گیاهی هستند. هر چند اثر گذاری عرقیات گیاهی دیرتر از داروی های شیمیایی نمایان می شود ولی نبود عوارض جانبی باعث شده تا مصرف عرقیات گیاهی بیشتر از داروی های شیمیایی باشد.
عصاره های گیاهان دارویی دارای خواص یکسانی نبوده و لذا برای رسیدن به نتیجه بهتر و مطلوب تر باید به نحوه ی تجویز پزشک مربوطه توجه نمود.
افراد باید بر اساس نوع مزاج از عرقیات گیاهی مصرف نمایند. متخصصین طب سنتی بر این عقیده هستند که جنس مذکر گرم مزاج تر و افراد سالمند سرد مزاج هستند.
عرقیات گیاهی دارای سه طبع گرم و سرد و معتدل بوده و باید در تمامی فصول برای خواص درمانی استفاده گردند.


قطب تولید عرقیات گیاهی در ایران
شهر کاشان به دلیل داشتن شرایط اقلیمی خاص دارای تنوع بالای گیاهان دارویی است و از این رو جزء قطب های تولید عرقیات گیاهی سنتی درجه یک ایران محسوب می شود.
در حال حاضر بیش از 200 نوع عرقیات گیاهی در کاشان، قمصر و نیاسر تولید می شوند. گلاب اصل قمصر کاشان از بهترین نوع گلاب است که شهرت جهانی دارد و از دسته محصولات صادراتی کشور می باشد.


چگونه عرق گياهي اصل را از تقلبي تشخیص دهیم؟
عرق گیاهی اصل و درجه یک هیچ گونه بوی کپک و مواد اضافی ندارد و کاملا شفاف است. استاندارد بودن شیوه تولید، نوع بسته بندی، لیبل روی بسته و مارک از نشانه های مهم اصالت عرق گیاهی می باشند. به روط مثال گلاب اصل و ارگانیک فاقد رسوب است و طعمی تلخ و گس دارد.


صفر تا 100 تولید عرقیات گیاهی
در زمان های گذشته برای تولید عرقیات گیاهی از دو عدد دیگ به اندازه های بزرگ و کوچک استفاده می شد که دیگ بزرگ تر با
گیاه مورد نظر پر و پس از اضافه نمودن آب حرارت داده شده و بخار حاصله به شکل عرق و اسانس داخل دیگ کوچک تر جمع آوری می شد.
امروزه این روش پایه تولید عرقیات صنعتی است و تولید صنعتی عرقیات گیاهی منطبق بر فرایند تقطیر می باشد. تولید صنعتی عرق گیاهی به سه روش: تولید عرق گیاهی با استفاده از آب، روش تقطیر عرق گیاهی با استفاده از بخار و روش تقطیر عرق گیاهی با استفاده از آب و بخار است.

تولید عرقیات گیاهی به روش صنعتی
گیاهان دارویی مورد استفاده در تولید عرقیات گیاهی قبل از انجام عملیات پاک و جدا سازی می شوند تا آلودگی وارد عصاره نشده و کیفیت عرق گیاهی تضمین شود. زمانی که گیاه به شکل خالص در آمد به مرحله ی بار گیری می رود. در این مرحله یک سوم از کل مخزن دستگاه عرق گیری با آب پر شده و در صورتی که با روش تقطیر با بخار باشد بدون آب خواهد بود.
سپس بخارات داغ حاصله از حرارت دادن گیاه دارویی وارد دستگاه خنک کننده کندانسور می شوند و پس از خنک شدن وارد مخزن ذخیره سازی عرق می شوند.
مرحله بسته بندی، آخرین و مهمترین مرحله ی تولید عرقیات صنعتی است. در این مرحله عرقیات گیاهی در ظروف شیشه ای و پلاستیکی با کیفیت بسته بندی می شوند.
در عرق گیری صنعتی از دستگاه های کاملا اتوماتیک استفاده می شود و عرقیات از 12 تا 24 ماه تاریخ مصرف دارند و باید در جای خشک و خنک نگهداری شوند.

نحوه تولید عرقیات سنتی
در روش تولید عرقیات گیاهی سنتی از دیگ و پارچ مسی استفاده می شود که با لوله های مخصوص به هم وصل شده اند. در این روش دیگ مسی با گیاه داوریی مورد نظر و مقدار مشخصی آب پر شده و روی حرارت ملایم قرار داده می شوند.بخارحاصله از حرارت گیاه به وسیله لوله های مخصوص از دیگ خارج و وارد محیط سرد استخر می شود و  تقطیر صورت می گیرد. در فرایند تولید عرقیات گیاهی سنتی هیچ گونه اسانسی از گیاه گرفته نمی شود و تمامی خواص و عطر طبیعی گیاه دارویی در
عصاره ی آن باقی می ماند.
معیار سنجش کیفیت عرقیات گیاهی سنتی، عیار است و هر مقدار عیار عرق گیاهی بالاتر باشد درصد خلوص و کیفیت عرق نیز بیشتر است.


عرقیات سنتی بهتر است یا صنعتی؟
تفاوت اساسی عرقیات سنتی و صنعتی در گرفتن اسانس آن ها می باشد. عرقیات صنعتی در زمان جوشش به دستگاهی متصل هستند که اسانس گیاه را جمع آوری کرده و به صورت جداگانه برای مصارف دیگری همچون خوراکی و بهداشتی مصرف می کنند. جدا سازی اسانس از عرقیات صنعتی باعث پایین آمدن کیفیت نهایی این محصولات می شود.
عرق گیاهی تولید شده با گیاهان دارویی وحشی و خودرو با گیاهان دارویی پرورشی بسیار تفاوت دارد و این نکته از نکات مهم تفاوت عرقیات سنتی با عرقیات صنعتی است.


تفاوت گلاب طبیعی با گلاب صنعتی
عرق گیاهی همچون گلاب سنتی دو آتیشه کاشان به دلیل تقطیر دوباره گل محمدی، دارای خواص و فواید بیشتری است. گلاب سنتی از مرغوب ترین نوع عرقیات گیاهی است که جهت درمان مشکلاتی از جمله درمان بیماری های چشم، درد معده، درمان زخم ها و بیماری های کبد، درمان مشکلات دهان و گلو درد استفاده می گردد.
فواید گلاب خالص سنتی از گلاب صنعتی بیشتر است زیرا گلاب سنتی از بهترین و تازه ترین گل های محمدی بدست می آید و تمامی خواص گل محمدی را داراست.


خرید مستقیم عرقیات سنتی ممتاز اصل کاشان
فروشگاه اینترنتی کاشان سوغات به عنوان تولید کننده و توزیع کننده بی واسطه عرقیات گیاهی سنتی اصل کاشان تاسیس شده است و تولیدات این مرکز بیش از 200 نوع بوده و قابلیت عرضه به تمامی نقاط ایران را دارند.
بسته بندی عرقیات گیاهی سنتی فروشگاه آنلاین کاشان سوغات در انواع: گلاب سنتی اصل و دو آتیشه، عرق نعناء درجه یک، عرق بهار نارنج سنتی با کیفیت، عرق بید مشک طبیعی و ... تولید و عرضه می گردند.

فروشگاه مجازی کاشان سوغات تولید کننده انواع اندازه های گلاب و عرقیات گیاهی اصل به روش سنتی و با رعایت کامل بهداشت و پروتکل های بهداشتی است و خریداران عزیز می توانند عرقیات گیاهی سنتی درجه یک را با بالاترین درجه ی کیفیت و مناسب ترین قیمت درب منزل تحویل بگیرید.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی کاشان سوغات
•  شرایط بازگشت محصول
•  راهنمای خرید گلاب و عرقیات گیاهی از کاشان سوغات
•  شماره حسابهای سوغات کاشان
•  بهترین قیمت عرقیات گیاهی
•  بهترین کیفیت گلاب و عرقیات گیاهی

فروشگاه اینترنتی سوغات کاشان
آدرس : ایران، اصفهان، کاشان، خیابان طالقانی، روبروی بیت العباس، فروشگاه محمدی
تلفن:
09133888736
09133604995
گلاب اصل و درجه یک کاشان
خرید اینترنتی گلاب اصل