» خواص عطر گل محمدی در طب سنتی

خواص عطر گل محمدی در طب سنتی

گل محمدی یک گیاه چند ساله است با گل های قرمز و صورتی که خواص منحصر به فردی در طب سنتی دارد که از دیر باز در ایران پرورش داده شده و شامل محصولات مختلف  مثل گلاب و عطر گل محمدی است. از مواد موجود در گلبرگ های گل محمدی، عطر محمدی را به صورت ارگانیک می‌گیرند که عطری است دارای بوی معنوی و با رایحه گرم و ملایم که مورد پسند عامه مردم می‌باشد.


این عطر خوش بو نام های مختلفی دارد و برای چهار فصل سال مناسب خواهد بود. همانطور که می‌دانید حضرت محمد هم نیز از این عطر استفاده کرده و به همین دلیل به این نام مشهور شده است و این عطر را هر دو جنس مرد و زن می‌توانند استفاده کنند.
لازم است بدانید که تولید این گیاه فقط برای زیبایی و لذت ظاهر آن نیست که کاربرد های مختلفی دارد.

هم چنین این عطر جز خوشبوترین و بهترین عطر هاست که پایه اصلی کارخانه های معروف عطر سازی است؛ زیرا موثر ترین خواص را برای روح و روان انسان دارد که سبب آرامش افراد در طول روز خواهد شد. عطر ناب گل محمدی به طلای معطر معروف است که حاصل تقطیر و عصاره گیری از چند صد کیلوگرم گل محمدی تازه معطر است.


عطر گل محمدی کاملا ارگانیک بوده و هیچ مواد شیمیایی در ترکیب آن به کار نرفته است که افراد به هنگام استفاده از آن احساس خوشایندی را تجربه خواهید کرد و به عنوان محافظ کبد شناسایی شده است. توجه داشته باشید که استفاده از این عطر خوشبو هرروز لازم نیست؛ زیرا آنقدر کیفیت و ماندگاری بالایی دارد که بوی آن برای چند روز روی لباس شما باقی خواهد ماند.


حتی اگر موقع خوابیدن مشکل داشته باشید با یکبار استشمام این عطر به آرامش رسیده و به راحتی در کوتاه مدت خواب شما تنظیم خواهد شد. همچنین این عطر برای تقویت ذهن بسیار موثر بوده و فکر و حس های منفی را از انسان دور می‌کند اگر فرزند شما دانش آموز است برای تمرکز و تقویت ذهن هنگام درس خواندن استفاده از این عطر خیلی زیاد کمک کننده خواهد بود.


عطر گل محمدی همانند گلاب تند نیست و همه می‌توانند در موقعیت های مختلف از آن استفاده کنند هم چنین در خانم ها برای تنظیم شدن دوره قاعدگی استفاده از این عطر ارگانیک توصیه می‌شود. از دیگر خواص این عطر می‌توان به افزایش دهنده قوای جنسی، افزایش قدرت باروری، خونریزی از سینه، خشونت صدا، سرفه، خفقان گرم، درد معده و روده، درد کبد و طحال، چشم درد، سردرد، عزت نفس و امیدواری و آرامش اشاره کرد.


در اسانس گل محمدی حدود 500 ترکیب وجود دارد که هم چنان خاصیت های فراوانی را دارد که توجه داشته باشید که استفاده از این عطر برای خانم های باردار ممکن است گاهی واکنش های آلرژیک، حالت های تهوع را به همراه داشته باشد و شاید برخی افراد هم به آن حساسیت پوستی و غذایی داشته باشند که بهتر است قبل از استفاده در مورد آن اطلاعات کسب کنند.

 

روش تهیه عطر گل محمدی


از قدیم تا کنون ایران به خصوص شهر کاشان جایگاه ویژه ای در تهیه و تولید گل محمدی داشته است این گل در صنعت عطرسازی و خدمات دارویی و غذایی حضور قوی داشته است. برای اینکه بتوانیم از گل محمدی برای تولید عطر بهره مند شویم قدم اول باید گل محمدی را برداشت کنیم. شاید برایتان جالب باشد که بدانید به چه روش هایی این استخراج صورت می‌گیرد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 

تقطیر گل محمدی با آب


یک روش معروف و بهتر برای تهیه عطر گل محمدی، تقطیر آن با آب است. در این روش ابتدا گل ها را چیده و داخل ظرف ریخته و روی آن آب می‌ریزیم. حال وقت آن رسیده که گل ها را در ظرف آبی که 3برابر گل است بجوشانند که توجه داشته باشید که این کار باید بصورت ملایم انجام شود و کاری زمان بر است تا ترکیبات بدست آمده از اسانس گل محمدی بهم نریزد.
بعد از انجام این کار زمان می‌دهیم تا مایع بدست آمده خنک شود تا از بخار بدست آمده عطر گیری شود. این روش زحمت زیادی دارد تا همین مقدار اسانس گل محمدی بدست بیاید که بیشتر در ایران و هندوستان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

تقطیر گل با بخار و آب


در این روش اسانس روغنی گیاهان از مکانیسم حرارت جدا می‌کنند. برای این روش شرایطی مثل فشار بخار، حرارت و مدت زمان اسانس گیری را تعیین می‌کنند و در آخر اسانس روغنی که معمولا به رنگ زرد است بدست می‌آید. این ماده ارزشمند در صنعت عطر سازی کاربرد بسیار زیادی دارد. در این روش گل محمدی به هیچ وجه با آب در ارتباط نیست و بیشتر در معرض بخار آب قرار می‌گیرد.

 

استخراج با حلال


برای تهیه عطر گل محمدی با این روش نیاز به حلالی مانند الکل است که به گل ها اضافه کنند. فنیل الکل یک ماده موثر در اسانس گیری است که به میزان 10 برابربیش از محصول حاصل از تقطیر با بخار است.
این یک روش اصولی است که معمولا یک روش صنعتی به حساب می‌آید که در ایران اسانس گیری از گل محمدی معمولا با روش سنتی و صنعتی بیشتر بدست می‌آید.

 

روش سنتی


در این روش یک مقدار گل محمدی را تعیین کرده و در دیگ مسی ریخته و روی آن آب می‌ریزند. توجه داشته باشید که نسبت ها را رعایت کنید مثلا برای یک کیلوگرم گل سرخ یک لیتر آب هم لازم است. لوله های آب سرد متصل به دیگ درون آن آب جریان پیدا می‌کند و فرایندی در دیگ صورت می‌گیرد که مایع را به همراه گل می‌جوشاند. سپس تقطیری که بدست می‌آید همان اسانس گل محمدی است که معمولا برای بدست آوردن این عطر 7 ساعت زمان لازم است.

 

روش صنعتی


در این روش برای بدست آوردن عطر گل محمدی از ماشین آلات صنعتی استفاده می‌کنند که معمولا این ماشین های صنعتی استاندارد هستند. در این روش همانند روش سنتی گل و آب را داخل دیگ های فلزی و صنعتی قرار می‌دهند که پس از تقطیر گل و آب اسانس گل محمدی بدست می‌آید. مزین این روش نسبت به روش سنتی این است که بسیار سریع تر و راحت تر اسانس گل بدست می‌اید و نیاز به زحمت زیاد توسط افراد نخواهد بود.

 

بوییدن گل محمدی احساسی چون آرامش و رهایی از استرس


همه افراد از استشمام کردن گل های معطر احساسی هم چون آرامش، تمرکز ذهن و سبک بالی را تجربه می‌کنند. خیلی از افراد بخاطر همین حس آرامش مشتاق به خرید گل های معطر برای محیط منزل خود هستند. با بوییدن و استشمام گل های معطر مخصوصا گل های بهاری می‌توانید بر احساسات منفی خود مثل خشم، عصبانیت، استرس، بی حوصلگی و ناامیدی غلبه کنید.


گل محمدی به شکل های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در درمان بسیاری از امراض موثر واقع شده است. رایحه درمانی از طریق استشمام بوی گل محمدی، زمانی که از طریق اعصاب بویایی به مغز می‌رسد ماده آندروفین را افزایش داده که سبب ایجاد آرامش در افراد خواهد شد.


همچنین درمان گران عطر درمانی عقیده دارند که خانم ها قبل از اقدام به بارداری انسانس گل محمدی را استشمام کنند که در افزایش قدرت باروری و شادابی آن ها موثر خواهد بود. بوییدن گل محمدی به بسیاری از بیماری ها کمک می‌کند که این روش درمانی در سراسر جهان شناخته شده است که خصوصا باعث بهبود بیماری های روحی می‌شود.


بوییدن گل همراه با طب سوزنی به سرعت می‌تواند استرس و بی حوصلگی را در افراد درمان کند به عنوان مثال در فصل بهار قلیایی بودن خون در بدن انسان بیشتر می‌شود به همین خاطر روحیه افراد کمی تند خو تر می‌شود که با بوییدن گل محمدی میتوانید به تسکین اعصاب خود کمک کنید.


توجه داشته باشید که این روش هیچ گونه عوارضی نداشته و با خیال راحت می‌توانید از آن استفاده کنید. اگر جز افرادی هستید که طبع گرمی  دارید توصیه می‌شود که بیش از اندازه از اسانس گل محمدی و یا دمنوش آن زیاد استفاده نکنید؛ زیرا دچار واکنش های آلرژیک شدیدی خواهید شد.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی کاشان سوغات
•  شماره حسابهای سوغات کاشان
•  درباره سوغات کاشان
•  بهترین کیفیت گلاب و عرقیات گیاهی
•  راهنمای خرید گلاب و عرقیات گیاهی از کاشان سوغات
•  بهترین قیمت عرقیات گیاهی

فروشگاه اینترنتی سوغات کاشان
آدرس : ایران، اصفهان، کاشان، خیابان طالقانی، روبروی بیت العباس، فروشگاه محمدی
تلفن:
09133888736
09133604995
گلاب اصل و درجه یک کاشان
خرید اینترنتی گلاب اصل