» آیین گلاب گیری در قمصر کاشان

آیین گلاب گیری در قمصر کاشان

همه چیز درباره گلاب گیری کاشان
گل محمدی از مهمترین گیاهان بومی ایرانی است که در 14 استان کشور پرورش داده می شود. کاشان از نظر میزان تولید و پرورش گل محمدی در رده اولین مراکز تولید گلاب است. گلاب درجه یک کاشان در شهر هایی همچون: قمصر، نیاسر، بزرک، ون و وادقان تولید می شود.

سنت گلابگیری کاشان
در شهر قمصر و نیاسر انجام می شود که طرفداران زیادی دارد و از زیباترین مراسم فصل بهار در کاشان است. قدمت و دیرینه گلاب گیری در قمصر به سال ها پیش باز می گردد و به همین دلیل دارا معروفیت خاصی است. هر ساله گردشگران زیادی از داخل و خارج از کشور برای بازدید از این مراسم به کاشان سفر می کنند.
گلاب قمصر به دلیل داشتن خواصی مانند: ضد استرس، آرامش بخشی، تقویت قلب، بوی مطبوع و ... از طرفداران بسیار زیادی برخوردار می باشد. این عرق گیاهی برای شستشوی مقدس ترین مکان همچون کعبه نیز استفاده می شود.

پرورش گل محمدی و تولید گلاب در قمصر کاشان
از حدود 50 سال پیش رونق داشته و گلاب قمصر کاشان شهرت جهانی دارد. شرایط اقلیمی این شهر باعث شده تا با کیفیت ترین گلاب ایرانی در آن تولید شود. قمصر در 30 کیلومتری کاشان قرار دارد و از لحاظ آب و هوایی بسیار مثال زدنی است.

بهترین زمان گلاب گیری در فصل بهار و از ابتدای اردیبهشت ماه است. فرایند ساخت گلاب به 7000 سال پیش باز می گردد و مراسم گلاب گیری در طول زمان تغییرات بسیار ناچیزی داشته است.
گلاب گیری قمصر زمان، روش و ابزار خاص خود را دارد و بهترین گلاب جهان با روش تقطیر به صورت سنتی به دست می آید. برای این کار از ابزاری همچون: اجاقی از جنس آجر و سیمان یا سنگ و گل، دیگ مسی، تغار مسی به عنوان سرپوش دیگ، پارچ دسته دار از مسی، چهار نی کوچک تو خالی که رابط بین دیگ و پارچ و حوض آب و دستگاه حرارتی زیر دیگ استفاده می گردد.

گلاب ممتاز قمصر کاشان به دو روش سنتی و صنعتی تولید می شود که هر دوی این روش ها بر عمل تقطیر هستند. کوهستانی بودن قمصر سبب شده تا کیفیت گلاب به دست امده بیشتر از دیگر شهر ها باشد. خاک قمصر بسیار حاصخیز است و همین تفاوت شرایط اب و هوایی باعث می شود تا کیفیت گل و گلاب به دست آمده بیشتر باشد.
 

آشنایی با آیین گلابگیری قمصر کاشان
قمصر کاشان مهد مرغوب ترین گلاب جهان است و با کیفیت ترین گلاب سنتی در این شهر تولید و عرضه می گردد. آیین گلاب گیری کاشان با توجه به وضیعت آب و هوایی متفاوت و عمدتا از نیمه اردیبهشت ماه تا اواخر خرداد ماه است.
آیین‌های گل‌چینی و گلاب‌گیری در قمصر از طلوع افتاب شروع می شود تا تازگی گل ها از بین نرود و عطر و بوی گل حفظ گردد.

پرورش گل محمدی و جشنواره گلاب گیری قمصر
گل محمدی در سال یکبار برداشت شده و آن هم در اوسط فصل بهار است. تاریخ گلاب گیری و جشنواره گلاب گیری قمصر در اوایل اردیبهشت ماه و در حدود 10 تا 15 اردیبهشت می باشد. در این مراسم از دیگ های های مسی در کنار پارچ های بزرگ قرار داده شده در استخر آب سرد استفاده می شود.
فرایند گلاب گیری به این شکل است که ابتدا دیگ ها را از گل محمدی و آب پر کرده و بر روی حرارت قرار می دهند. سپس بخار حاصله از جوش آمدن محتویات به وسیله ی یک نی به پارچ مسی منتقل می شوند و پس از سرد شدن به صورت عصاره گل در می آیند  که همان گلاب است.

مراحل گلاب گیری قمصر کاشان
1- چیدن گل های محمدی تازه
2- ریختن حداکثر 30 کیلوگرم گل داخل دیگ
3- ریختن 80 لیتر و در حدود 3 برابر آب بر روی گل ها
4- پوشاندن سر دیگ با وزنه و تغار مسی و بستن تمام منافذ
5- گذاشتن پارچ مسی در حوض آب
برای تولید 50 لیتر گلاب ناب 5 الی 7 ساعت زمان نیاز است و هر مقدار ظرافت و دقت بیشتری در تولید گلاب انجام شود کیفیت گلاب بیشترخواهد بود. قمصر شهر گل و گلاب است و قدیمی ترین کارگاه های تولید گلاب سنتی در این شهر قرار دارند.


مراسم گلاب گیری قمصر کاشان
گلاب گیری از کارآمدترین روش های عصاره گیری است که به لتان معروف می باشد. آیین گل چینی و گلاب گیری قمصر کاشان تا یک ماه ادامه دارد و مرغوب ترین گلاب صادراتی ایرانی در این شهر تولید می شود.
در جشنواره گلاب گیری قمصر کاشان انواع دیگری از عرقیات گیاهی از جمله: عرق بیدمشک ، عرق نعناع، عرق کاسنی، عرق شاتره و عرق شوید نیز به فروش می رسد.
انواع گلاب سنتی تولید شده در جشنواره گلاب گیری قمصر کاشان عبارتند از گلاب درجه یک سنتی و گلاب دو آتیشه سنتی .

در صورتی که فرایند تقطیر گلاب دوبار تکرار شود گلاب دو آتیشه اصل قمصر کاشان به دست می آید. گلاب اصیل قمصر دو آتیشه کاشان تلخ است و هیچ رنگ و رنگی ندارد. البته تلخی گلاب قمصر به مدت طولانی در دهان نمی ماند و میزان تلخی به کیفیت بستگی دارد.

خرید و قیمت گلاب قمصر کاشان
کیفیت و قیمت گلاب کاشان بسته به منطقه ی رشد گل متغیر است و شما می توانید برای خرید گلاب اصل با کیفیت و درجه یک قمصر کاشان به فروشگاه انلاین کاشان مراجعه نمایید. این وب سایت، مرکز تولید و عرضه مستقیم گلاب و عرقیات گیاهی اصل قمصر کاشان است و فروش مستقیم گلاب قمصر کاشان و فروش گلاب ناب سنتی قمصر کاشان را جزء
اهداف اصلی خود قرار داده است.
تولیدی کاشان سوغات افتخار دارد که گلاب درجه یک قمصر را با بهترین قیمت و بهترین مارک گلاب ناب قمصر کاشان عرضه می دارد و خریداران محترم می توانند انواع گلاب درجه یک سنتی قمصر کاشان را باکیفیتی عالی و به صورت عمده و تکی در بسته بندی های بهداشتی و در اندازه های  لیتری، 2 لیتری و گالنی خریداری کنند.

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی کاشان سوغات
•  پشتیبانی 24 ساعته
•  درباره سوغات کاشان
•  بهترین قیمت عرقیات گیاهی
•  شرایط بازگشت محصول
•  بهترین کیفیت گلاب و عرقیات گیاهی

فروشگاه اینترنتی سوغات کاشان
آدرس : ایران، اصفهان، کاشان، خیابان طالقانی، روبروی بیت العباس، فروشگاه محمدی
تلفن:
09133888736
09133604995
گلاب اصل و درجه یک کاشان
خرید اینترنتی گلاب اصل