» گلاب سنتی بخریم یا گلاب صنعتی ؟

خرید گلاب سنتی خالص کاشان

شهر کاشان و دیگر شهر های اطراف آن ، سرزمین گل های محمدی می باشد . گل محمدی از قدیم الایام احترام و تقدس قابل توجهی را در بین مردمان داشته است و این گل از گل های دیگر متمایز بوده است . اغلب در اکثر جشنواره های ایرانی از گل های محمدی و گلاب استفاده می کنند و چند سالی است که جشنواره گلاب در قمصر و دیگر شهر هایی که نزدیک شهر کاشان می باشد جشنواره گل و گلاب بر پا می شوند و افراد زیادی از شهر ها و جا های دیگر برای شرکت در این جشنواره در آن حضور به عمل می آورند چرا که این جشنواره مخصوص گلاب و گل های محمدی می باشند که بسیار زیبا نیز برگزار می شود . در واقع بیشتر درآمد و اقتصاد شهر کاشان و شهر های اطراف آن از تولید گلاب و فروش آن می باشد . تولیدکنندگان عرق گلاب سعی کرده اند که در این منطقه از این نعمت خدادادی بهتر بهره ببرند و در رویش هرچه بیشتر این گل تلاش کنند تا بهترین گل های این منطقه را به دست آورند و از آن گلاب سنتی تهیه کنند .
از گل های محمدی علاوه بر اینکه از آن گلاب تهیه میکنند فراورده ها و محصولات دیگری هم چون غنچه های خشک شده گل محمدی ، شربت گلاب درست شده از گل محمدی ، تهیه مربای گلاب گل محمدی و بسیاری دیگر از فراورده ها از گل محمدی به دست می آید .

تفاوت گلاب سنتی و صنعتی در چیست ؟
فرآیند گلاب گیری در کاشان به دو صورت سنتی و صنعتی به کار برده می شود که فرایند سنتی گلاب گیری با فرایند صنعتی آن متفاوت می باشد و راه های تهیه از آن مختلف است . در شهرستان کاشان گلاب صنعتی کم تر تهیه شده و به فروش می رسد و اکثر هموطنان می دانند که گلابی که به شکل سنتی از مراکز معتبر گرفته و تهیه می شود بسیار کیفیت بهتری در مقایسه با گلاب های تهیه شده صنعتی در کارخانه جات صنعتی می باشد ؛ به همین دلیل می باشد که با وجود انبوهی از کارخانه جات تولید گلاب صنعتی در سراسر ایران از هم بیشتر افراد از مکان های مختلف برای خرید گلاب اصل سنتی کاشان ، در اواسط اردیبهشت ماه که بهترین گلاب ها در آن تهیه شده سفر می کنند .

تهیه گلاب سنتی در شهر کاشان
همانطور که گفتیم کاشان شهر گل و گلاب می باشد و هم چنین مرکز تولید گلاب خالص سنتی نیز است . روش های گلاب گیری به روش سنتی در شهر های مختلف ، متفاوت می باشد . برای مثال گلاب گیری در شهر کاشان و برزک که یکی از روستاهای اطراف آن می باشد بدین صورت است  که در ابتدا گل های محمدی را درون یک ظرف مسی ک هیچ گونه روزنه یا منفذی ندارد می ریزند و ظرف را روی حرارت قرار می دهند . این عمل باعث پخته شدن گل های گل محمدی که در ظرف مسی ریخته شده است ، می شود و بخار آن به واسطه ی لوله ای که به بیرون راه دارد ، خروج پیدا می کند ودر اثر برخورد با آب سرد به مایع تبدیل می شود و در عین حال قطره قطره در درون ظرفی دیگر ریخته می شود . این مایعی که در مرحله آخر این عمل به دست می آید همان گلاب می باشد که به روش سنتی از گل های محمدی به دست می آید .

کاربرد های استفاده از گلاب سنتی
فواید استفاده از گلاب سنتی به نسبت گلاب صنعتی بیشتر می باشد . از گلاب خالص علاوه بر این که درآیین های مذهبی ، آیین های سوگواری و عزاداری و هم چنین در مراسم های جشن و پایکوبی کاربرد دارد ، در درمان بسیاری از بیماری ها نیز کاربرد دارد و اسفاده از آن نیز بسیار برای بدن مفید و موثر است . از درمان های معجزه آسای گلاب نیز در متون دینی یادآور شده است .
از مهم ترین کاربرد های گلاب خالص می توان به درمان سر درد های مزمن ، تقویت کننده معده ، درمان و رفع استرس و اضطراب در افراد ، رفع خستگی های روزانه در اثر فعالیت زیاد در طول روز و هم چنین پاکسازی پوست اشاره کرد . عرق گلاب به دلیل قدرت بالایی که در پاکسازی پوست صورت دارد ، از آن برای برخی از مواد آرایشی و لوسیون های پاکسازی صورت نیز استفاده می کنند .

انواع گلاب و خواص آن
یکی از بهترین معجزه های طبیعت گلاب می باشد که خواص درمانی بسیار زیادی را در عصاره خود دارد چرا که استفاده و مصرف گلاب بسیاری از بیماری ها  درد ها را درمان می کند . این مایع از معروف ترین نوع عرقیات محسوب می شود که از گل سرخ استخراج شده است و هم چنین گفته می شود که پیامبر اکرم ( ص ) نیز از عطر گلاب به عنوان خوشبو کننده استفاده می کرده اند . به گل سرخ رز نیز گل محمدی گفته می شود که گل محمدی معروف تر و شناخته تر شده می باشد .
مصرف عرق گلاب به درمان استرس کمک می کند .
• برای افرادی که بی خواب هستند استفاده از گلاب بسیار موثر خواهد بود .
غرغره کردن گلاب می تواند باعث از بین رفتن التهابات و سرخی حلق ، کام و لوزه وحنجره شود .
• برای دهان شویه و استنشاق می توانید از عرق گلاب استفاده کنید .
• از عرق گلاب می توانید برای تهیه انواعی از شرینی جات ، حلوا و تهیه شربت برای خوش  عطر شدن آن استفاده کنید .
 عرق گلاب در انواع مختلفی تهیه می شود به عنوان مثال می توان به گلاب سنگین ( درجه یک ) ، گلاب سبک ( درجه دو ) ، گلاب دو آتیشه ، گلاب پس آب و گلاب زیر عطری نیز تقسیم بندی کرد ، اشاره کرد که قیمت هر یک از این گلاب ها با توجه به طریقه تهیه آن متفاوت می باشد که برخی مثل  گلاب دوآیشه گران تر از گلاب های پس آب و زیر عطری می باشد .

توسط : لیلا پا ک طریق
  سلام من گلاب ناب میخوام
پاسخ مدیریت : با شماره های پشتیبانی تماس بگیرید تا راهنمایی تون کنند.
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی کاشان سوغات
•  شرایط بازگشت محصول
•  بهترین قیمت عرقیات گیاهی
•  شماره حسابهای سوغات کاشان
•  راهنمای خرید گلاب و عرقیات گیاهی از کاشان سوغات
•  بهترین کیفیت گلاب و عرقیات گیاهی

فروشگاه اینترنتی سوغات کاشان
آدرس : ایران، اصفهان، کاشان، خیابان طالقانی، روبروی بیت العباس، فروشگاه محمدی
تلفن:
09133888736
09133604995
گلاب اصل و درجه یک کاشان
خرید اینترنتی گلاب اصل