» فصل و زمان گلابگیری قمصر کاشان چه زمانی است؟

فیلم مزارع قمصر کاشان در اردیبهشت ماه


 

در فصل بهار، هنگام طلوع آفتاب در شهرستان قمصر کاشان، عطر گل محمدی تمامی این شهرستان را پر می‌کند و فضایی پر از آرامش را ایجاد می‌کند.
در زمان مراسم گلابگیری ایرانیان از اقصی نقاط کشور برای دیدن این مراسم باشکوه و دیدنی که قدمت 1000 ساله دارد، چمدان خود را می بندند و به شهر کوهستانی با مزرعه های پر گل محمدی که بویش در سراسر شهر پیچیده می شود، سفر می کنند.

فصل و زمان گلابگیری در کاشان هرساله از اواسط اردیبهشت ماه شروع شده و تا اواسط خرداد ماه ادامه دارد.
قمصر بر روی دامنه کوه واقع شده و در 30 کیلومتری جنوب کاشان قرار گرفته است و بازدید از این شهر زیبای سرسبز که همانند نگینی سبز است بیشتر از شهرهای نیاسر و بزرک است.

 

دیدن گل های روییده شده در مزارع سرسبز قمصر کاشان و استشمام بوی آن ها پیش از طلوع آفتاب آدمی را سرمست می کند؛ از این رو گردشگران در سفر به قمصر کاشان چند روزی را در این شهر می مانند تا از زیبایی های این شهر لذت ببرند.


تاریخ و زمان گلابگیری در قمصر کاشان

تاریخ و زمان گلابگیری در قمصر از 7 اردیبهشت که زمان چیدن گل‌های قمصر است شروع می‌شود. زمان گلابگیری در شهر برزک عقب‌تر است و از 15 اردیبهشت شروع می‌شود و می‌توان گفت که بهترین زمان برای سفر به قمصر کاشان از 15 اردیبهشت ماه تا 15 خردادماه است و بهتر است مسافران در این شهر زیبا چند روزی اقامت کنند تا با دیدن مزرعه پر از گل های سرخ و استشمام

بوی بی نظیر آن خاطره ای به یاد ماندنی را برای خود ایجاد سازند.
در این تاریخ، کوچه پس کوچه های قمصر کاشان مملو از عطر گل های محمدی می شود
گلابگیری به دو شیوه سنتی و صنعتی در این شهر انجام می شود؛ ولی همه برای دیدن گلابگیری سنتی به این شهر سفر می کنند و مسافرانی که این مراسم باشکوه را می بینند، برای سال بعد هم سعی می کنند در همین فصل به قمصر کنند و مشتری پرو پاقرص گلابگیری می شوند.

در کارگاه های سنتی دیگ های مسی قرار گرفته اند و با گل های محمدی و آب، گلابگیری صورت می گیرد. دیدن این فرایند به روح و روان آدمی جلا می بخشد و چند صباحی فکر و ذهن آدمی را از مشکلات رها می سازد.
مراسم گلابگیری سنتی 4 الی 5 ساعت طول می کشد و هراندازه میزان گل نسبت به آب در دیگ مسی بیشتر باشد، عیار گلاب بالا رفته و قیمت آن نیز بیشتر می‌شود.

هموطنان عزیز مذهبی می‌توانند در روز 18 اردیبهشت، عطر افشانی امامزاده سلطان علی محمد را در مشهد اردهال نظاره گر باشند

 

بازدید از جشنواره گلاب قمصر را از دست ندهید

چند سالی بود که به دلیل کرونا ایرانیان نمی‌توانستند از این مراسم باشکو دیدن کنند؛ ولی سال 1402 جشنواره گلاب در قمصر با آداب و رسوم خاصی همراه بود و ایرانیان توانستند در اردیبهشت ماه آن سال به این شهر کوهستانی سفر کنند و در کنار دیدن این مراسم باشکوه از استشمام گل های محمدی لذت ببرند و در گلستان های پر از گل قمصر قدم بردارند و روح و روان خود را جلا دهند.

اردیبهشت ماه قمصر کاشان و سیر و سلوک در کوچه باغ های پر از گل، مزارع گل محمدی و همچنین سفره خانه هایی که پر از دیگ های مسی است، بی نظیر است و چند صباحی روح و روان آدمی را از مشکلات و زندگی ماشینی دور نگه می دارد.

دیگ های مسی در حال جوش و استخراج گلاب اصل سنتی از آن حاصل ذوق، هنر و استعداد مردمان این مرز و بوم است. اساسی ترین عامل شهرت قمصر کاشان، گل محمدی آن است و مردمان این سرزمین از این موهبت الهی استفاده کرده و با بهره گیری از این گل های محمدی، انواع گلاب سنتی قمصر کاشان و عطر گل محمدی را استخراج کرده اند؛ به گونه ای که صنایع عطرسازی در کل جهان به ویژه کشورهای اروپایی از اسانس گل محمدی در تولید محصولاتشان استفاده می کنند.ئ

گل محمدی از خانواده Rosaceus است که در اردیبهشت ماه به بلوغ رسیده که این گل ها در خردادماه به صورت غنچه است و در اردیبهشت ماه این گل های زیبا به بلوغ رسیده و زیباییشان را به رخ همه می کشند.
گروه تولیدی سوغات کاشان سفر به قمصر کاشان را برای ایرانیان آسان کرده است و تمامی مکان‌های دیدنی و باشکوه این شهر را به بازدیدکنندگان معرفی می‌کند.

گروه تولیدی سوغات کاشان در اردیبهشت ماه در خدمت تمامی هموطنانی است که قصد دیدن از این مراسم باشکوه را در قمصر دارند و این عزیزان می توانند با شماره تلفن 09133888736 تماس گرفته و در مورد سفر به نگین سبز کاشان و دیدن از مراسم با شکوه گلابگیری مشاوره بگیرند.

در شهر کاشان و در قمصر کجا اقامت کنیم از نمونه سوالاتی است که مسافران در هنگام سفر به کاشان از خود می پرسند و نگران این هستند که در فصل بهار که کاشان مملو از مسافر و توریست است، مکانی برای استراحت پیدا نکنند؛ در صورتی که مشاوران کاشان سوغات در فصل بهار و سایر فصل ها در خدمت شهروندان عزیز هستند و بهترین مکان ها را برای استراحت معرفی می کنند.

 

در سفر به کاشان برای دیدن مراسم گلابگیری، با یک تیر دونشان بزنید

کاشان شهری است توریستی با جاذبه های گردشگری بسیار که دیدن جاذبه های گردشگری این شهر برای مسافرانش بسیار مفرح و نشاط آور است. در سفر به کاشان برای دیدن مراسم گلابگیری، مسافران و توریست های داخلی و خارجی می توانند علاوه بر دیدن مراسم گلابگیری، از دیگر مکان های تاریخی دیدن کنند و سفری خاطره انگیز را برای خودشان رقم بزنند.

بازدید از خانه های تاریخی اعم از خانه طباطبایی ها، خانه بروجردی ها، خانه عباسیان، خانه آل یاسین، بازدید از مسجد بزرگ و جامع آقا بزرگ، حمام سلطان میر احمد، باغ فین کاشان، سفره خانه های تاریخی و... از جمله اموری است که مسافرانی که به قصد دیدن مراسم گلابگیری به کاشان سفر کرده اند، می‌توانند انجام دهند.

معرفی بهترین مکان گلابگیری کاشان

گل هایی که در قمصر کاشان می‌رویند به دلیل اینکه در مناطق کوهستانی رویش کردند، بسیار باکیفیت هستند و عطر آن ها بی‌نظیر است؛ ولی گل‌هایی که در مناطق خشک می‌رویند کیفیت و عطر کمتری دارند؛ از این رو هرساله خانه خدا را با گلاب ناب محمدی قمصر کاشان تطهیر می‌کنند.

مسلما وقتی بازدید کنندگان در اردیبهشت ماه به این شهر سفر می کنند علاوه بر دیدن مراسم گلابگیری به دنبال خرید بهترین گلاب قمصر کاشان هستند. بسیاری این خریداران در مورد گلاب اصل و ناب اطلاعاتی ندارند و نمی‌دانند که گلاب درجه یک چه خواصی دارند؟ درست است که گلاب از تقطیر گل های محمدی به دست می‌آید؛ ولی با توجه به میزان گل و آب، کیفیت و عیار گلاب قمصر کاشان متفاوت می شود.خریداران باید بدانند که هرچه میزان گل نسبت به آب در هنگام فرایند گلابگیری بیشتر باشد، عیار گلاب نیز بالاتر می‌رود.

گلاب سبک که از حاصل 80 لیتر آب با 10 الی 20 کیلو گل به دست می‌آید از جمله گلاب های ارزان قیمت است که کیفیت بالایی ندارد و برای مراسم سوگواری و هیئت‌ها مناسب است.گلاب پس آب حاصل جوشاندن تفاله‌های گل و آب است که کیفیت و عطر آن بسیار پایین است و جزو عرق بسیار ارزان قیمت است که گروه تولیدی سوغات کاشان در صورت درخواست مشتری این گلاب ارزان قیمت قمصر کاشان را می‌توان ارائه دهد.

گلاب دوآتیشه قمصر کاشان گلابی است که به جای ریختن آب و گل، گلاب و گل می‌جوشد و جزو بهترین و باکیفیت‌ترین گلاب های کاشان است که به صورت گلاب دوآتیشه 70 عیار قمصر کاشان، 60 عیار، 50 عیار و 40 عیار ارائه می‌شود. طعم این گلاب ها که جزو بهترین محصولات قمصر کاشان است طعم گس و تلخی مانند دارد و مسلما خواص این نوع گلاب ها بیشتر است.در تولید گلاب دو آتیشه فرایند تقطیر دوبار صورت می‌گیرد و قیمت و کیفیت این نوع گلاب بسیار بالاتر است و شفاف و بدون رنگ است و هیچ ناخالصی در خود ندارد.

خریداران باید بدانند که یک گلاب اصل و باکیفیت بوی تندی ندارد و بوی تند می‌تواند نشان از وجود اسانس های شیمیایی در گلاب باشد. خریداران باید گلاب را در ظرف های شفاف خریداری کنند و از خرید این عرق در ظرف های رنگی خودداری کنند.

 

در گلابگیری کاشان انواع گلاب سنتی کاشان را بشناسید

هنگام خرید گلاب اصل قمصر کاشان، مسافران می توانند خودشان کارشناس باشند و مواظب باشند که کلا سرشان نرود. مزه گلاب اصل باید تلخ و گس مانند باشد؛ ولی پس از مزه کردن، طعم تلخی و گس مانند باید از بین برود؛ در صورتی که این مزه تلخ مانند باقی ماند، مسافران باید هوشیار باشند و از خرید آن گلاب تقلبی خودداری کنند.قیمت گلاب دوآتیشه عیار 70، 60 و 50 بیشتراست و مسلما مزه آن تند تر و گس تر است، بوی بسیار خوشی دارد و در تولید این گلاب به هیچ عنوان آب نمی ریزند. طعم این نوع گلاب، تند نیست و باید سر زبان، سوزن سوزن شود و نباید طعم ترشی داشته باشد.

درست است که قیمت گلاب دوآتیشه قمصر کاشان بیشتر از گلاب معمولی است؛ ولی مسافران باید بدانند که خرید گلاب دوآتیشه به صرفه تر از گلاب معمولی است و استفاده از مقدار کم آن می تواند عطر خوشی به انواع غذاها بدهد و همچنین خواص این گلاب بیشتر از گلاب معمولی است.

 

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی کاشان سوغات
•  راهنمای خرید گلاب و عرقیات گیاهی از کاشان سوغات
•  پشتیبانی 24 ساعته
•  شرایط حمل و نقل محصول
•  بهترین کیفیت گلاب و عرقیات گیاهی
•  درباره سوغات کاشان

فروشگاه اینترنتی سوغات کاشان
آدرس : ایران، اصفهان، کاشان، خیابان طالقانی، روبروی بیت العباس، فروشگاه محمدی
تلفن:
09133888736
09133604995
گلاب اصل و درجه یک کاشان
خرید اینترنتی گلاب اصل