» عرقیات گیاهی برای کمک به درمان بیماری های زنان

عرقیات گیاهی برای کمک به درمان بیماری های زنان

در سال های اخیر که بیماری‌های گوناگون زنان دامن گیر شده است؛ مردم جهت پیشگیری و درمان به انواع داروها و درمان ها روی آورده اند. یکی از این درمان‌ها که اخیرا مورد توجه قرار گرفته است؛ طب سنتی است.

در طب سنتی توجه ویژه ای به عرقیجات های مختلف شده است که موجب درمان و پیشگیری بیماری ها می‌شود. از جمله این بیماری‌ها، بیماری های زنان است. بیماری هایی از قبیل اختلالات هورمونی، سندرم تخمدان و عفونت های رحم و... را می‌توان نام برد.

در ادامه به برخی از عرقیجات مهمی که در درمان این بیماری‌ها مفید هستند، می‌پردازیم:

نعناع

این گیاه دارای خواص ضد التهابی ضد باکتریایی است. مصرف نعناع می‌تواند در کاهش علائم سندرم تخمدان و درمان مشکلات هضمی مرتبط با تنش و استرس کمک کند. نعناع کمک کننده به رفع انقباض عضلات و تسکین درد است، به علاوه نوشیدن یک استکان از عرق نعناع در روزهای پیش از قاعدگی به دلیل داشتن خاصیت ضد اسپاسمی، موجب کاهش علائم قاعدگی می‌شودو در بهبود حالت خلق و خو این دوران موثر است. نعناع به عنوان شل کننده عضلات و تسکین دهنده و آرامش بخش عمل می‌کند. مصرف این عرق در دوران قاعدگی باعث کاهش گرفتگی عضلات وتسکین درد می‌شود.

 

آویشن

آویشن دارای خواص ضد التهابی، ضد عفونی کننده و ضد سرطانی است که می‌تواند در درمان عفونت‌های مهبلی و التهاب رحمی مفید باشد، این عرق می‌تواند در کاهش درد قاعدگی استفاده شوند.

نحوه مصرف آن به این صورت می‌باشد که ابتدا آب و آویشن را جوشانده و پس از تبخیر آب و عملیات سرد کردن و تقطیری که به صورت سنتی و صنعتی انجام داده می‌شود، مایعی که به صورت تقطیر به دست آمده همان عرق آویشن هست که آماده ی مصرف است.

رازیانه

این گیاه دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی بوده ودر طب سنتی یک گیاه دارویی پر خاصیت محسوب می‌شود و می‌تواند در درمان مشکلات گوارشی مانند نفخ، تشنج و آسیب های مهبلی مفید باشد.

 از دیگر خواص مهم آن می‌توان به بهبود سیستم ایمنی بدن، سلامت و زیبایی پوست، کاهش علائم یائسگی، تسکین دردهای قاعدگی اشاره کرد.

 طبع رازیانه گرم و خشک است و در طب سنتی برای افرادی که مزاج سردی دارند مناسبت تر است. این گیاه به خاطر طبع گرم خواص زیادی برای رحم و تخمدان دارد و در درمان خشکی واژن بسیار مفید است. استفاده از دمنوش رازیانه موجب پاکسازی رحم می‌شود و زمان تخمک گذاری در خانم ها را نیز تنظیم می‌کند.

نحوه مصرف آن به این صورت می باشد که شما می توانید یک هفته قبل از عادت ماهیانه خود روزانه یک فنجان عرق رازیانه بنوشید یا اینکه این گیاه را دم کرده و از دمنوش آن استفاده کنید.

 

زنجبیل

زنجبیل تسکین دهنده ی مفید و موثری برای درمان درد است.

زنانی که در قاعدگی دارای تاخیر هستند یا از مشکلاتی مانند کیست تخمدان رنج می‌برند، می‌توانند از این گیاه پر فایده برای رحم و تخمدان در درمان بیماری ها استفاده کنند. ساده‌ترین شکل برای مصرف این گیاه استفاه از عرق گیاهی زنجبیل است.

 

کاسنی

عرق کاسنی یکی از گیاهان دارویی است که برای درمان بیماری‌هاو مشکلات خانم‌ها کاربردهای فراوانی دارد.

عرق کاسنی با داشتن خاصیت ضد التهابی و ضد عفونی کننده برای درمان عفونت‌های بانوان استفاده میشود؛ همچنین با تنظیم قاعدگی و تنظیم هورمون‌ها می‌تواند از علائم نامطلوب مرتبط با قاعدگی جلوگیری کند و به تعادل تولید هورمون ها و تعادل سیستم تناسلی در بدن کمک کند؛ همچنین می‌توانید این عرق پر فایده را به شکل قهوه، چای و عرق میل کنید و از فواید موثر آن بهره‌مند شوید.

 

عرق پنج انگشت

عرق پنج انگشت، یا نام علمی آن Vitex agnus-castus، یک گیاه خزانه دار و پیوند زن است که به شکل خزه های بلند و برگ های خزانه داری که از طریق رشد و پیچش به دیگر سطوح پیوند می زنند، به دست میاید. این گیاه در مناطق سردسیر و معتدل دنیا یافت می‌شود و در بسیاری از مناطق به عنوان یک گیاه زینتی محبوب شناخته می‌شود.

برای کمک به عادت ماهیانه بانوان، گیاه پنج انگشت می‌تواند مفید و موثر باشد.

در طول دوره قاعدگی، بانوان ممکن است با عوارضی مانند: درد شدید شکم، تنگی سینه، خستگی و افسردگی روبه رو شوند.

برخی از تحقیقات نشان داده است که برخی از گیاهان خاص می‌توانند در کاهش علائم قاعدگی مفید باشند و از جمله آن ها می‌توان به گیاه پنج انگشت اشاره کرد.

گیاه پنج انگشت دارای خواص ضد التهابی است که می‌تواند در کاهش درد و تورم مرتبط با عادت ماهیانه کمک کند؛ همچنین برخی از تحقیقات نشان داده است که گیاه پنج انگشت می‌تواند به عنوان یک آرام بخش طبیعی عمل کند و به کاهش استرس و اضطراب مرتبط با عادت ماهیانه کمک ‌کند.

برای بهره برداری از خواص این گیاه می‌توانید آن را درخانه یا محل کارتان پرورش دهید.

 

زعفران

زعفران ویژگی زیادی دارد و اکثر ما ایرانیان از آن در رژیم غذایی خود استفاده می‌کنیم.

 زعفران خواص ضد التهابی و ضد افسردگی و آنتی اکسیدانی دارد.

 این گیاه می‌تواند درکاهش علائم اختلال تناوبی قاعدگی و تسکین دردهای قاعدگی مفید باشد.

 

عرق بومادران

عرق بومادران یک نوع ترکیب گیاهی است که برای کمک به مشکلات عادت ماهیانه بانوان در این لیست قرار می‌گیرد.

 این ترکیب معمولا شامل عصاره های گیاهی مانند: آنجدان، ویتکس، آویشن، شیرین بیان و زنیان است. گفته می‌شود که این گیاهان می‌توانند اثرات تنظیم هورمونی را در بانوان تقویت کنند و علائم ناخوشایندی که معمولا در دوران قاعدگی رخ می‌دهد را کاهش دهند.

 

درمان مشکلات قاعدگی در زنان با عرقیات گیاهی

یکی از دردهای شایعی که خانم‌ها در طول زندگی خود با آنها مواجه می‌شوند؛ دردهای ناشی از قاعدگی است. یکی از درمان‌هایی که برای این موارد پیشنهاد می‌شود؛ درمان طبیعی و سنتی است که به وسیله گیاهان انجام می‌پذیرد.

 از عرقیجات گیاهی مانند: آویشن، زنجبیل و رازیانه می‌توان جهت تسکین این علائم استفاده نمود. این عرقیجات با دارا بودن خواص ضد اکسیدان و ضد عفونت و ضد دردی که دارند؛ می‌توانند درمانی برای دردهای ناشی از قاعدگی خانم‌ها باشند.

استفاده از برخی عرقیات گیاهی ممکن است به عنوان تکمیل درمان مشکلات قاعدگی در زنان مورد استفاده قرار گیرد.

 

درمان کیست و تنبلی تخمدان با عرقیات گیاهی

یکی از شایع ترین بیماری های زنانه که اغلب باعث ناباروری می شود تنبلی تخمدان است؛ که علائم آن از دوران بلوغ یا در طی سال‌ها و در دوران باروری خانم ها بروز می‌کند.

تخمدان پلی کیستیک ژنتیکی است، و امکان دارد در میان تمامی زنان یک خانواده مشاهده می‌شود.

اما شما می‌توانید مشکلات خود را با استفاده از عرقیات گیاهی که برای کیست و تنبلی تخمدان تجویز شده اند رفع کنید. به عنوان مثال:

زیره سبز

زیره سبز یک گیاه دارویی است که در برخی سنت‌های گیاه درمانی برای کمک به درمان برخی اختلالات زنانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاه در برخی مناطق جهان، ازجمله آسیا و اروپا رایج است و به عنوان یک گیاه دارویی قدیمی شناخته می‌شود.

معمولا زیره سبز برای تنظیم دوره قاعدگی و کاهش علائم ناخوشایند مربوط به دوران قاعدگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برخی از مطالعات نشان می‌دهد که مواد موجود در زیره سبز می‌تواند به تنظیم هورمون ها کمک کند و عوارض ناخوشایندی مانند: درد شدید قاعدگی، سندرم ترشح پیش از موعد و تنش قاعدگی را کاهش ‌دهد.

توصیه می‌شود از این دمنوش در دو وعده صبح و شب استفاده شود؛ همچنین بهتر است که با عسل و پودر بادام مورد استفاده قرار بگیرد.

 

کرفس

عرق کرفس به عنوان یک ضد التهاب طبیعی و مفید شناخته شده است و دارای طبعی خشک و گرم است. ممکن است به عنوان تکمیلی در درمان التهاب‌های مرتبط با کیست و تنبلی ‌تخمدان مفید باشد.

شما می‌توانید این عرق گیاهی را بعد از صرف وعده های غذایی میل کنید.

 

گیاه پونه سفید

گیاه پونه سفید یک گیاه دارویی است که در برخی منابع سنتی برای درمان برخی از مشکلات زنانه مانند تنبلی تخمدان و علائم پیش از قاعدگی مطرح شده است.

در چند دهه گذشته، پونه سفید برای درمان علائم یائسگی و علائم مرتبط با تغییرات در سطح هورمون ها مورد توجه قرار گرفته است. این گیاه به عنوان یک منبع طبیعی از ایزوفلاوون ها شناخته می‌شود که به طور طبیعی در برخی از گیاهان موجود است و ممکن است تاثیراتی مشابه استروژن را در بدن ایجاد کند.

 

درمان عفونت های زنانگی با عرقیات گیاهی

عفونت زنان باعث تزریق خارش و سوزش و ترشحات غیر طبیعی می‌شود. درمان عفونت زنان با عرقیات گیاهی می‌تواند به عنوان روش طبیعی و مکمل برای کاهش علائم مرتبط با عفونت در نظر گرفته ‌شود.

 عفونت های زنانگی ممکن است شامل عفونت های ادراری، عفونت های قارچی و عفونت های باکتریایی درمناطق تناسلی باشد. درمان این عفونت ها معمولا نیازمند مراجعه به پزشک است. اما می‌توانید عرقیات گیاهی را به عنوان تکمیلی درمان خود استفاده کنید.

در ادامه به چند نوع مطلب که در مورد عرقیات گیاهی مفیدی است که برای درمان عفونت های زنانگی آورده شده است؛ می‌پردازیم:

عرق آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا یکی از پرخاصیت ترین گیاهان است. آلوئه ورا خواص ضد التهابی، ضد عفونی‌کننده، التیام بخش، آرامش بخش و مرطوب کننده دارد.

 می‌توانید عرق آلوئه ورا را به صورت موضعی روی مناطق تحت تاثیر استفاده کنید. همچنین؛ این عرق پر فایده توانایی این را دارد که از مثانه در برابر سموم موجود در مجاری ادراری محافظت ‌کند و به رفع مشکلات آنها نیز بپردازد.

با توجه به مواد مغذی که در آلوئه ورا وجود دارد؛ این گیاه حاوی مواد ضد التهابی است که می‌تواند برای از بین بردن ویروس ها، باکتری .ها و قارچ ها بسیار مفید باشد

 

عرقیات گل جعفری

عرقیات گل جعفری از گیاهی به نام جعفری به دست می‌آید.

این گیاه، برگ های خانواده‌ی گل سانان خوشبو و گل‌های‌‌سفید را تولید می‌کند.

گل جعفری به عنوان یک گیاه دارویی درطب سنتی به کار می‌رود و در برخی از مناطق برای درمان عفونت‌های زنانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گل جعفری دارای خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی است.

 می‌توانید عرقیات گل جعفری را به صورت خوراکی یا موضعی استفاده ‌کنید. برای استفاده موضعی می‌توانید یک قطره عرقیات گل جعفری را با آب مخلوط کرده و به صورت موضعی روی مناطق مبتلا به عفونت استفاده کنید.

 

عرق درخت چای

عرق درخت چای به عنوان یک گزینه محبوب در درمان عفونت های زنانگی شناخته شده است. عرق درخت چای دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی قوی است که می‌تواند در درمان عفونت های قارچی و باکتریایی زنانگی موثر باشد.

معمولا به صورت موضعی استفاده شده و در تقویت جوانه های آنتی بیوتیکی موضعی مانند مترونیدازول استفاده می‌شود.

طریقه مصرف: قبل از استفاده، محل مورد نظر را کاملا تمیز و خشک کرده و یا از آب گرم و صابون ملایم استفاده کنید.

یک یا دو قطره از عرق را روی پدهای نرم و مرطوب بریزید و به آرامی روی قسمت مورد نظر با دقت بیشتری قرار دهید. اجازه دهید عرق درخت چای به خوبی در قسمت مورد نظر جذب و خشک شود.

اگر لازم است می‌توانید از یک پوشش ساده استفاده کرده تا عرق درخت چای بهتر درمحل نگهداری شود. در مرحله آخر این فرایند را تا چندین بار در روز تکرار کرده تا علائم عفونت کاهش یابد یا بهبود پیدا کند.

 

خرید عرقیات گیاهی مفید برای زنان

خرید عرقیات گیاهی می‌تواند به زنان در حفظ سلامت و بهبود برخی از مشکلات مربوط به سلامت جنسی و هورمون ها کمک کند.

در ادامه به خرید یکی از این عرقیجات مفید اشاره می‌کنیم:

عرق همیشه بهار

عرق همیشه بهار یک گیاه دارویی مفید است که در طب سنتی از آن استفاده می‌شود. از برخی خواص و کاربردهای عرق همیشه بهار می‌توان به تنظیم دوره قاعدگی، تسکین دوره انقطاع، تسکین علائم پیش از قاعدگی که در برخی از زنان، قبل از شروع دوره قاعدگی با علائمی مانند: ترشحات غیر طبیعی، تورم سینه ها، تغییرات خلقی و درد شکم مواجه می‌شوند؛ اشاره نمود.

 

می‌توان نتیجه گرفت که عرقیات‌ کاشان، سوغاتی بسیار مفید و محبوب است که امروزه مورد توجه علاقمندان به طب سنتی قرار گرفته‌ است. پیشنهاد ما به شما علاقمندان، تهیه عرقیجات مورد نیاز خود از سایت کاشان سوغات به دلیل تنوع زیاد، بالا بودن کیفیت محصولات و ارائه خدمات پس از فروش به مشتریان است.

 

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی کاشان سوغات
•  پشتیبانی 24 ساعته
•  بهترین کیفیت گلاب و عرقیات گیاهی
•  درباره سوغات کاشان
•  بهترین قیمت عرقیات گیاهی
•  شماره حسابهای سوغات کاشان

فروشگاه اینترنتی سوغات کاشان
آدرس : ایران، اصفهان، کاشان، خیابان طالقانی، روبروی بیت العباس، فروشگاه محمدی
تلفن:
09133888736
09133604995
گلاب اصل و درجه یک کاشان
خرید اینترنتی گلاب اصل